Get Adobe Flash player

eDarling

Artykuły

Święto Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu

 

 

 

Dnia 08.04.2018 r. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu odbyła się uroczystość Miłosierdzia Bożego zwana tez Niedzielą Przewodnią. W tym dniu przyjechało wielu pielgrzymów z róznych częsci Polski do sanktuarium. Przed głównymi uroczystościami odbyła się Procesja Róż, podczas której uczestnicy nieśli róże z Kolegiaty Myśliborskiej do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu. Róża jest znakiem św. siostry Faustyny Kowalskiej. Kiedy siostra Faustyna miała przenieść ciężki kocioł modliła się do Jezusa aby jej pomógł. Kiedy otworzyła pokrywę kotła zobaczyła w nim róże. Główna msza św. odbyła się o godzinie 13, którą poprowadził ks. prof. Grzegorz Wejman (brat ks. biskupa Henryka Wejmana) wraz z wieloma księżmi przybyłymi z pielgrzymami. Czytania przygotowały siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w Myśliborzu wraz z mieszkańcami naszego miasta.

 

 

 

Homilię wygłosił główny celebrans ks. prof. Grzegorz Wejman. Podczas kazania celebrans odpowiada na pytania jakie często chrześcijanin zadaje sobie:

- czym jest Miłosierdzie Boże,

- czym jest Pismo Św. dla chrześcijanina,

- czym jest wiara (jeśli chcesz znać odpowiedzi warto wysłuchać homilii).

 

 

<

 

Po komuni św. dyrygent chóru EXALTABO (chór Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzy) Bogdan Komorowski został uchonorowany przez kapitułę Różą Mołosierdzia Bożego. Statuetkę wręczyli mu ks. kanonik Janusz Zachęcki oraz ks. prof. Grzegorz Wejman.

 

 

 

Po mszy św. odbyło się szereg imprez zwiazanych z kultem Miłosierdzia Bożego oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu. Na koniec dnia odbył się koncert zespołu "SERCE UWIELBIENIA". Na terenie sanktuarium został zorganizowany piknik dla każdego. Dochód ze sprzedaży między innymi potraw z grilla został przekazany na Caritas. W tym dniu pogoda dopisała co przełożyło się na dużą frekwencję pielgrzymów.

 

 

 

Nie obeszło się bez incydentu. Pewnej parafiance przeszkadzały samochody postawione przed kościołem. Wezwała policjantów i każdy samochód dostał mandat ale jeśli kierowca zgłosił się na Komendę Powiatową Policji w Myśliborzu tego samego dnia to mandat został zamieniony na pouczenie.

Jedynym minusem było nieodpowiednie zachowanie lektora Pawła oraz księdza opiekuna, który do tej pory nie zwrócił uwagi jak w danej chwili ma się zachować. Na każdej uroczystości zachowuje się tak samo. Jeszcze nikt mu chyba nie przekazał, że tradycje które istnieją w Kolegiacie Myśliborskiej nie wprowadza się na siłę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu (każda parafia ma swoje tradycje, które są przestrzegane) tylko przyjmuje się tak jak jest w danym miejsciu. Od osoby, która jest gościem (lektor Paweł jest gościem w naszej parafii) grzeba wymagać kultury i odpowiedniego zachowania stosownego do danego miejsca. Jeśli ta osoba (gość) nie chce przystosować się do poprostu usuwa się bo nie pasuje do danej grupy. Widząc jego zachowanie można zadać pytania: "kto go dopuścił i w jaki sposób zdał egzamin na stopień lektora i dopuścił do obuczyn lektorskich", "dlaczego przeszedł z Kolegiaty Myśliborskiej do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Mysliborzu", "kto dał mu prawo w wydawaniu poleceń ministrantom nie zważając na ich wiek i staż w ministranturze"? Ksiądz opiekun powinien odpowiedzieć wszystkim parafianom na wyżej postawione pytania. Księża w naszej parafii muszą coś z tym zrobić bo lektor Paweł swoją osobą i zachowaniem wystawia złą opinię na temat służby liturgicznej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu.

 

 

 

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu został ustanowiony 01.08.2018 r. przez ks. abp Mariana Przykuckiego. W tym dniu zostały wniesione relikwie św. siostry (w tym czasie była jeszcze błogosławiona) Faustyny Kowalskiej. Klasztor znajdujący się przy sanktuarium został Domem Macierzystym Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. 01.10.2010 r. do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu zostały wprowadzone relikwie bł. ks. Michała Sopoćki. Były starania aby relikwie papieża Jana Pawła II też spoczywały w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu. O relikwie starał się proboszcz (były) ks. kanonik Marian Kucharczyk ale po jego odejściu ktoś nie kontynuował jego wysiłków i relikwie papieża Jana Pawła II powędrowały do Kolegiaty w Myśliborzu. W tym momencie można zdać pytania: "osoba decyzyjna, co brała pod uwagę aby relikwie powędrowały nie do sanktuarium a do kolegiaty", "w jaki sposób papież chociaż trochę był związany z Kolegiatą Myśliborską"? Jan Paweł II w wyjątkowy sposób jest związany z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Mysliborzu. Dzięki niemu Święto Miłosierdzia Bożego zostało wpisane w kalendarz liturgiczny, wprowadził na ołtarze siostrę Faustynę Kowalską oraz papież Jan Paweł II zadecydował, że w Myśliborzu będzie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Wydawnictwo drukujące "Dzienniczek Siostry Faustyny" pomija zapis widzenia kościoła o którym mówił Jezus Chrystus. Dzięki takiemu działaniu o Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu w Polsce mało się mówi i pisze a Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach stało się Centrum Miłosierdzia Bożego w Polsce. W Łagiewnikach są tylko szczątki św. siostry Faustyny Kowalskiej ale o tym miejscu Jezus Chrystus nigdy nikomu nie wspominał.

Święto Miłosierdzia Bożego zostało pierwszy raz wprowadzone 1985 r. w Diecezji Krakowskiej przez abp Franciszka Macharskiego. W jego ślady poszli inni biskupi. W 1995 r. papież Jan Paweł II oficjalnie wpisał to święto do kalendarza liturgicznego Świeto Miłosierdzia Bożego i ma być odprawiane w każdą pierwszą niedzielę po wielkiej nocy. W 2005 r. ostatnia msza św. jaką odprawił przed śmiercią papież Jan Paweł II była msza św. z okazji Święta Miłosierdzia Bożego. Papież św. Jan Paweł II był wielkim orędownikiem dzieła św. siostry Faustyny Kowalskiej jakim było kult Miłosierdzia Bożego. Często namawiał wiernych do odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego. Poprzez propagowanie Miłosierdzia Bożego był duchowo związany z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu.