Get Adobe Flash player

eDarling

BLOG

Czego boi się Starosta Powiatu Myśliborskiego? cz. 1

 

 

 

Podczas XVII Sesji Rady Powiatu Mysliborskiego pani radna Urszula Sawicka zadała pytanie pani Starosty Danucie Patkowskiej w sprawie usunięcia ze składu Powiatowej Rady Rynku Pracy osób, które są przedstwaicielami organów samorządu terytorialnego. Odpowiedź pani Starosty była jedna cyt.:"Odpowiedzi wyczerpującej dokonam na piśmie".

Usunięcie tych osób pani Starosta zrobiła Zarządzeniem 15/2016 (można zobaczyć w BIP Starostwa Myśliborskiego) bez konsultacji konstytucyjnego składu czyli przedstawicieli dwóch związków zawodowych i przedstawiciela pracodawców.

Zarządzeniem 15/2016 pani Starosta Danuta Patkowska upolityczniła Powiatową Radę Rynku Pracy.

Usunęła:

Piotra Downara - Burmistrz Dębna

Tomasza Pietruszkę - Wójt Nowogródka Pomorskiego

Jana Krzywickiego - Wójt Boleszkowic

W ich miejsce obsadziła radnymi Rady Powiatu:

Elżbietą Ligenza - vice przewodnicząca Rady Powiatu

Tomaszem Jaremą - radny Rady Powiatu (PiS)

Krzysztofem Mrzygłódem - radnym Rady Powiatu, członek Zarządu Powiatu Myśliborskiego

Tym samym zarządzeniem pani Starosta wprowadziła jeszcze jedne związki zawodowe NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", którego przedstawicielem jest Tomasz Jóźwiak.

Przepisy w sprawie powołania Powiatowej Rady Rynku Pracy mówią, że mogą być tylko 2 związki zawodowe oraz to, że Starosta nie jest osobą decyzyjną tylko wykonawczą. Nie może samodzielnie narzucać swoich decyzji nawet jakimkolwiek zarządzeniem.

Wydanie takiego zarządzenia pokazuje, jak bardzo się pani Starosta się boi braku kontroli oraz to, że w tym przypadku nie będzie osobą decyzyjną. Wprowadzając swoich ludzi będzie prubowała sterować tą radą oraz narzucać swoje decyzje.

Zarządzeniem 15/2016 pani Starosta Danuta Patkowska usunęła osoby kompetentne w sprawie rynku pracy. To burmistrzowie i wójtowie wiedzą co się dzieje na rynku pracy w swoich gminach. Radni nie kwapią sie o poznanie zagadnienia w sprawie bezrobocia na terytorium gmin. Jak już zaczynają sie interesować to mają wiedzę tylko teoretyczną a praktyczną włodarze samorządów gminnych. Starosta zmieniając członków Powiatowej Rady Rynku Pracy tworzy grupę z wiedzą teoretyczną i jej podległom. Niewiele osób będzie mogło coś zrobić bo nie mają przewagi. 2 członków Solidarności oraz 3 członków nowo wprowadzonych w tej radzie miało większość a co za tym idzie Starosta Danuta Patkowska (PiS) będzie mogła kontrolować i wpływać na decyzję rady. Czy to jest normalne? Rynku pracy nie można ot tak sobie kontrolować i wpływać na jego kształt. Takie czynności do niczego dobrego nie prowadzą. W wyniku takie podejścia mogą inwestorzy uciec do innego powiatu a przyszli inwestorzy mogą stwierdzić, że ingerencja źle wpływa na stworzenie miejsc pracy i mogą podjąć decyzję, że nie będą tworzyć swoich firm w naszym powiecie. Oczywiście mieszkańcy będą obwiniać wójtów i burmistrzów a tak naprawdę wina będzie po stronie pani Starosty Danuty Patkowskiej oraz osobom nowo wprowadzonym przez nią do Powiatowej Rady Rynku Pracy.

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź pani Starosty Danuty Patkowskiej zadanej przez radną Urszulę Sawicką w sprawie usunięcia burmistrza i wójtów z Powiatowej Rady Rynku Pracy. TVJ24News będzię obserwować poczynania pani Starosty Danuty Patkowskiej i jak tylko będzie odpowiedź to ją opublikuję.

Zarządzenie 15/2016